224 відгуків
+380 (67) 804-23-50
Интернет-магазин электроники "E-Tech"

Як вибрати шину і ланцюг для бензопили?

Як вибрати шину і ланцюг для бензопили?
Як вибрати шину і ланцюг для бензопили?
Сьогодні ми хотіли б розповісти про те, як правильно вибрати шину і ланцюг для бензопили (електропили). Дана стаття буде корисна новачкам, які тільки купили бензопилу і не знають в чому відмінності шин і ланцюгів один від одного, як вибирати шину і ланцюг, на що звернути увагу, а також досвідченим користувачам, які використовують у своїй роботі бензопилу на напівпрофесійному і професійному рівні.
При купівлі бензопили, швидше за все продавець задавав вам питання, пов'язані з купівлею бензопили і запитував про те, як часто і що ви збираєтеся пиляти. Залежно від цього, покупцеві пропонуються відповідні моделі. У даній статті ми не будемо торкатися вибору самої бензопили, а сконцентруємося на питанні вибору додаткової або основної шини і ланцюга.
Класи бензопил та електропил
Існує 3 класу бензопил: любительські, напівпрофесійні, професійні.
Аматорські пили, як правило призначені на періодичну роботу, має невелику потужність (до 2 квт), мала вага, невелику вібрацію. Це найпоширеніша група і бензопили з цієї групи найчастіше купують дачники та власники приватних будинків. Бензопили з цього класу дозволяють обрізати гілки дерев, проводити заготівлю дров, робити невеликі ремонтні роботи. Управляти і використовувати таку пилу зможе навіть не дуже досвідчений користувач.
Напівпрофесійні пили володіють більшою потужністю (від 2kW) і призначені для більш довгої роботи в будівництві. Вага такої пили набагато більше, ніж аматорській. Такі бензопили використовують на етапі нового будівництва для робіт, пов'язаних з деревиною: заготівля крокв, обрізку дошки для підлоги, обшивка будинку брусом та інших робіт. На жаль, такі пилки також не розраховані на постійну роботу протягом 6-8 годин і більше.
Професійні пили використовуються в промислових масштабах на підприємствах, які займаються валкою і рубкою дерев круглі добу. Такі пилки дозволяють працювати тривалий час, причому в самих складних місцях: твердих породах, товстих і гілковатих деревах. Потужність такої пилки може доходити до 6 kW. Професійна пила має вагу понад 6 кг, сильно вібрує і шумить під час роботи, а також їй досить складно керувати.
При купівлі бензопили, в комплекті йде шина і ланцюг. Зверніть увагу на характеристики шини та ланцюга, які йдуть в комплекті. Ці параметри дозволять в подальшому швидко знайти, вибрати ланцюг і шину для бензопили, а також придбати їх при мінімальній витраті часу.
Вибираємо шину для бензопили (електропили)
Один з параметрів шини – це її розмір. Як правило, розмір шини указується в дюймах, іноді в сантиметрах. Ми радимо використовувати розмір в дюймах. Найбільш часто використовувані розміри шин– 11", 12", 13", 14", 15", 16", 18", 20", 21", 22".
Більш малий розмір шини використовується для робіт простіше. Наприклад, бензопила з встановленою шиною в 11-13 дюймів використовується як гілкоріз, а також використовується для розпилу невеликих нетолстых дощок. Дана шина невелика і дозволяє розганяти ланцюг на великій швидкості, що дозволяє виконувати роботи швидко. Найбільш використовуваний і універсальний розмір шини 14-16 дюймів. Такі шини дозволяють проводити заготівлю дров, так і використовувати бензопилу (пилу) як гілкоріз. Шини 18 – 22" використовують для розпилу товстих дерев при заготівлі дров. Такі шини використовуються в напівпрофесійних, професійних і потужних пилах.
В інструкції до вашої пилки повинні бути вказані розміри шин, які ви можете використовувати. Встановлювати шину довгою вище, ніж вказує виробник не рекомендується, бо це впливає на оберти двигуна. Чим довше шина, тим більше витрачає сили двигун на обертання коленвала для розгону ланцюга, а це впливає на знос двигуна. Це найважливіше правило, якого варто дотримуватися.
При виборі шини для бензопили варто звернути увагу на форму самої шини.
Для аматорських пив використовуються вузькі, плоскі (низькопрофільні) шини . Такі шини не дають зворотного удару і досить безпечні, що оцінять користувачі-початківці. Існують також полегшені шини для бензопили. Ці шини мають зменшений вага, що дозволяє працювати і керувати бензопилою навісу, а також на даху будинку. Полегшена пиляльна шина являє собою 2 сталеві пластини, які скріплені всередині поліамідом.
Є ще одна група пилкових шин – з замінними голівками. Це необхідно для бензопил, що працюють у посиленому режимі на валці лісу, коли швидкість зносу механізмів підвищується. Для побутових потреб подібна форма шини не потрібна.
Одним з важливих параметрів пильної шини, є її хвостовик (кріплення). У кожного виробника кріплення шини своє. Тому, іноді шина від однієї пилки може не підійти до іншої.
Оскільки шина безпосередньо пов'язане з ланцюгом, що на ній встановлена, то необхідно враховувати крок ланцюга. Що це таке ви дізнаєтеся нижче.
Вибираємо ланцюг для бензопили (електропили)
Для того, щоб вибрати ланцюг для бензопили необхідно знати наступні параметри (вони перетинаються з параметрами пильної шини).
Розмір ланцюга повинен відповідати розміру вашої шини. У разі, якщо ви купили ланцюг менше вашої шини, ви її просто не установіть. Якщо ж ви купили ланцюг розміру більше вашої пильної шини – ланцюг вірно не встановиться і не натягнеться по вашій шині. Обидва варіанти призводять до неможливості роботи з бензопилою. Розмір ланцюга вказується в дюймах і може бути 10", 12", 13", 14", 15", 16", 18" і вище.
Крок ланцюга (на малюнку це відстань "a") вимірюється в дюймах і маркується 0.325", 0.375" і 0.404". Щоб не плутати схожі цифри крок ланцюга 0.375" найчастіше позначають 3/8. Чому так? Якщо поділити 3 на 8 отримаємо 0.375. Потрібно розуміти, що чим вище крок ланцюга, тим більш професійніше і потужніше пила. Самий використовуваний і популярний крок ланцюга – це 0.325". Цей крок ланцюга використовується в аматорських і напівпрофесійних пилах. Якщо ви використовуєте пилку для спилювання гілок та валки нетолстых дерев або будівельних робіт, тоді крок ланцюга 0,325 дюйма буде більш доречний. Ланцюг з таким кроком зробить вашу роботу більш плавною, зручним і не буде "рвати" деревину при початку розпилу. Ланцюг з кроком 3/8 використовується при валці нетолстых дерев і для розрізу деревини середньої товщини. А крок ланцюга 0.404" використовується тільки в професійних пилах і про нього ми не будемо розповідати в цьому матеріалі, т. к. він не дуже популярний і наші читачі напевно з ним не зіткнутися.
Товщина хвостовика пиляльного ланцюга (товщина ведучого ланки) – один з важливих параметрів ланцюга. Провідні ланки призначені під різні шини, тому звертайте увагу на цей параметр. Товщина хвостовика може бути наступних розмірів: 1,1 мм, 1,3 мм, 1,5 мм, 1,6 мм та 2 мм (0,043", 0,05", 0,058", 0,063" і 0,08" відповідно). Ланцюг 1,1 мм використовується в малих пилах і зробити серйозну роботу такої ланцюгом неможливо. Ланцюг з товщиною ведучого ланки 1,3 мм – 1,6 мм здатна витримати великі навантаження. Ланцюг досить популярна і використовують її на аматорських і напівпрофесійних пилах. Якщо товщина хвостовика 2 мм то можна відразу сказати, що ланцюг використовується в професійних пилах. Висновок можна зробити наступний: чим більше товщина ведучого ланки, а відповідно, чим ширше паз шини бензопили, тим ланцюг більш високоякісна і здатна витримувати великі навантаження.
Кількість ланок ланцюга (хвостиків ланцюга) – це такий параметр, за яким можна визначити довжину ланцюга. Тобто при виборі можна називати кількість ланок або розмір ланцюга в дюймах. У деяких виробників ланцюгів в артикулі товару вказується саме кількість ланок, а не довжина ланцюга.Тому краще, якщо при покупці ви знаєте обидва параметра пиляльного ланцюга.
Нижченаведені характеристики використовуються для вибору пиляльного ланцюга для професійної пили. Ті, хто використовує побутові і напівпрофесійні пили можуть не читати наш матеріал далі. Ми торкнемося інших параметрів побіжно, не йдучи в глибину.
Типи різальних ланок бувають різні, ми торкнемося основних – чизельний (на зображенні зліва) і чипперных (на зображенні справа). На малюнку ми бачимо яку форму несе чизельний профіль. У розрізі такий профіль нагадує цифру сім. У народі такий тип називають "сімка". Вважається, що цей профіль призначений для швидкої і якісної роботи пилкою. Справа в тому, що вся робоча поверхня суворо пряма і рівномірно врізається в деревину. Цей тип ланки використовується в основному на професійних пилах. Однак і він має мінуси. Наприклад, заточити таку ланцюг досить складно, адже навіть при невеликому відхиленні від правильного кута робота повністю втрачає всі переваги чизеля. Чипперный тип в розрізі дуже схожий на форму серпа, від чого цей профіль отримав назву "серпоподібний тип" і "серп". Площа дотику такої ланки більше, що тягне за собою більш високі навантаження і погіршує ріжучі характеристики. Однак, чипперный тип ланки набагато легше переносить забруднення, а при заточуванні, не треба дуже точно дотримуватися кути.
Дуже важливо знати матеріал, з якого виготовлені ріжучі ланки пиляльного ланцюга. В основному для пиляльних ланцюгів, при виготовленні ріжучих зубів використовується високолегована хромонікелева сталь. Тому, при покупці нової ланцюга необхідно візуально перевірити якість виготовлення різальних елементів та їх заточування. Але для використання інструменту при обробці особливо твердих, промерзлих або сильно забруднених матеріалів, виникає необхідність зміцнення зубів. Для таких цілей пропонуються варіанти, на зубцях яких робляться твердосплавні спеціальні напайки. Вони мають підвищену стійкість до зношування. Наявність напайок маркується на поверхні кожного різального зуба.
Глибина різання і висота профілю ланцюга. Глибина різання – це висота профілю, яка вказує на глибину різання пилки (варто додати, що і розмір по висоті грає роль, але глибина пропилу – головний параметр). Чим профіль вище, тим глибше «бере» ланцюг, а значить вище продуктивність. Чим профіль менше, тим стружка знімається тонше, тобто ланцюг вгризається не глибоко в деревину. Цю глибину можна регулювати шляхом сточування обмежувачів перебувають у кожного різця, але в новій ланцюга ці розміри вже мають певний тип. Існує два види профілю: 0,025" (0,635 мм) – низькопрофільна ланцюг і 0,03" (0,762 мм) – високопрофільна ланцюг. Дана інформація також повинна бути прописана в характеристиках пилки (часто просто зазначаються марки ланцюгів, які підходять, а вони вже відповідають потрібного розміру). Вибір тут не великий, ця інформація дається більше для ознайомлення. Адже при заточуванні ланцюгів самостійно, треба знати тип профілю, щоб при сточке обмежувачів привести їх у відповідний вигляд. Але по своїй суті, обидва типи поділяються на профілі професійних бензопил і аматорських. Правда і тут є нюанси. Професійні бензопили не завжди мають високопрофільні ланцюга, але побутові – завжди оснащуються низькопрофільними варіантами. І якщо з низькопрофільним типів все ясно, то високий профіль вимагає роз'яснення. Адже він робить ланцюг високопродуктивної, а значить, підвищує вібрацію і агресивність ланцюга, про що вже згадували. А сильна вібрація не дасть працювати з пилою тривалі години на лісоповалі. Ось тут розробники зробили якусь хитрість, вони для збереження низької агресивності, враховують і крок ланцюга. Адже якщо крок буде великим (а це спричиняє вібрацію) і профіль високим (це також підвищена вібрація), то в результаті пила хоч і буде різати швидко, але стане просто незручною для тривалих робіт. І цей баланс зберігається шляхом вибору не двох максимально ефективних параметрів, а шляхом чергування їх. Тобто, якщо крок великий – профіль дають низький, якщо крок поменше – можна і високий профіль зробити. Таке зрівноважування дозволяє бензопили працювати менш агресивно і ефективно одночасно. Але от сказати яка ланцюг краще (з великим профілем і малим кроком або малим профілем і максимальним кроком) складно, це все залежить від деревини, умов роботи і до кожного випадку все індивідуально, потрібно просто пробувати. Помітимо ще, що на високопрофесійних пилах при валці великих дерев використовують ланцюги з великим кроком і високим профілем, так як швидкість тут вкрай важлива. Буває, що профіль виробляють ще більше озвученого, навіть 0,07" (1,778 мм), але це вкрай рідко і найчастіше використовують на машинних агрегатах для валки. В цілому, весь цей пункт можна віднести до професійного використання серйозних бензопил. Для повсякденного користувача цей параметр важливий лише в одному випадку, коли йде заточування пили в домашніх умовах. Зрізати обмежувачі глибини можна лише з озвученими знаннями, інакше ваша побутова бензопила зовсім не буде різати і обов'язково втомлюватися від високих навантажень.
Поздовжній і поперечний тип розпилу. Ланцюг поздовжнього типу призначена для розпилювання деревини вздовж волокон, а ланцюг поперечного типу – для розпилу поперек. Майстри розуміють, що різниця опору деревини в двох випадках різні, і для роботи в поперек – потрібен не гострий кут, а от для роботи вздовж – інструменти заточуються дуже гостро. Для ланцюгових пив ці параметри складають: 25-35 градусів – для поперечного пиляння; 5-15 градусів – для поздовжнього розпилу. Ці характеристики можна прочитати на ланцюгу і побачити навіть неозброєним поглядом на самих ріжучих зубах. До речі, кожне дерево теж любить різні кути, тому варто в цих параметрах окремо розібратися, якщо ви професійно працюєте з деревиною.
Все банально, бензопили часто використовують для поперечного розпилу. Якщо пиляти вздовж, то це найчастіше робиться циркулярною пилкою, яка і ефективніше для цього. І саме тому попит на ланцюгу поздовжнього типу такий мізерний, що і ринок не особливо займається їх розробкою. Тому навіть знайти на ринку ланцюг поздовжнього типу дуже-дуже важко. Більшість вибирають поперечний тип і саме з цих причин ми і відкинули його в самісінький кінець. І це був останній параметр для класифікації ланцюгів під бензопили.
Для побутової бензопили (не фаховою), такий підхід буде актуальним, а перечитувати все написане ще раз, варто тільки професіоналам. Отже, починати вибір ланцюга для бензопили варто розкриття інструкції. Якщо її немає, шукаємо модель своєї пили в Інтернеті і знаходимо там всі важливі характеристики. І щоб йти купувати ланцюг для свого побутового інструменту достатньо записати наступне: марку бензопили (щоб купувати ланцюг того ж виробника), кількість провідних ланок (саме ведучих, а не різальних), ширину паза шини (або ширину ведучого ланки, хвостика) і довжину шини (якщо маємо кількість провідних ланок, це можна відкинути). Знаючи всі ці параметри, ми точно купимо потрібну ланцюг. Якщо знати лише марку, можна постраждати. Адже бувають технологічні особливості навіть відомих брендів, де зірочка, шина і ланцюг з якихось причин замінені на схожі, але відрізняються типи. І особливо важливо знати всі зазначені цифри, якщо пила у нас дешевого вітчизняного виробництва або з Китаю (бути може, підробка під бренд), тут купити ланцюг зовсім іншу не складе праці, самі бачимо, характеристик дуже багато. Будьте уважні! А професіонали нехай обов'язково перечитають все сказане ще кілька разів. Вникнувши в суть, кожен навчиться максимально правильно розбиратися в усьому викладеному, що в подальшому обов'язково допоможе навіть хорошу бензопилу зробити ще більш ефективною і надійною.
Послідовність ріжучих ланок ланцюга
Якщо подивитися на будь-яку стандартну пиляльний ланцюг, то на одне ріжуче ланка завжди будемо мати два хвостики (два провідних ланки). Це стандарт і його дотримуються всі виробники ланцюгів для бензопил. Однак, на ринку є ланцюги, де ріжучих ланок менше, це так звані ланцюги з полупропуском і пропуском. У першому випадку в кожну другу пару різальних зубів вставляють ще одне додаткове з'єднувальна ланка. У другому випадку додаткова ланка встановлено вже між кожним ріжучим зубом. У підсумку стандартна ланцюг на 64 провідних ланки (хвостика) повинна мати 32 ріжучих зубів, тобто 50%. Але у випадку полупропуска ми отримаємо вже 40% робочих зубів, а з пропуском – 37.5%. Кому потрібні такі ланцюги? У ланцюзі цінуються тільки ріжучі зуби, вони виготовляються за спеціальною технологією, мають напилення і вони набагато дорожче з'єднувальних ланок. Якщо зробити ланцюг коротше не вийде, то пропускаючи ріжучі елементи, можна істотно здешевити саму ланцюг.
В результаті продати її можна дешевше і одночасно на цьому заробити. Але від такого ланцюга тільки негатив, вона робить пилку більш агресивною, знижує її продуктивність і навіть збільшує знос, як всієї пильної гарнітури, так і самої бензопили. Купувати таку ланцюг не рекомендується, її дешевизна зовсім не виправдовує подальшого ремонту та ефективності роботи. До того ж, такі ланцюги не робить жоден завод, все складається в домашніх умовах з заводських ланцюгів (в кращому випадку), тому зрозуміло, що якість збірки і довговічність самої ланцюга знижується в кілька разів. І купуючи ланцюг на ринку, уважно вивчаємо послідовність ланок, щоб випадково не угробити свій новий апарат таким популярним способом.
Коли необхідно купувати нову ланцюг і шину бензопили
Найпростіший і основний критерій, який фіксує знос ланцюга – це її розтягнення. Якщо ви не можете провести її натяг за допомогою гвинта регулювання натягу на пилці, необхідно її замінити. Однак, установка нової ланцюга на стару зношену зірочку і шину спричинить ще більший знос. Відомо, що ланцюг зношується в 2-3 рази швидше шини і зірочки, тому для збільшення довговічності варто вдатися до хитрощів. Наприклад, у вас нова бензопила, ви нею збираєтеся багато і довго працювати (якщо пила купується для п'ятихвилинних робіт разів на рік, то і одного ланцюга вистачить на все життя). І в цьому випадку купуємо для ефективності одразу три ланцюга (можна з різним кроком або з різними типами щодо фортеці ріжучими зубами, якщо у вас професійний інструмент). Далі, після декількох годин роботи з одним ланцюгом, робимо заміну на іншу і так постійно чергуємо весь набір (і не забуваємо перевертати шину, вона також вимагає рівномірності зносу). У підсумку всі три ланцюги будуть потроху розтягуватися і сточуються одночасно з шиною і зірочкою, а після неможливості натяжки вже можна сміливо міняти і всі ланцюги, шину, і провідну зірочку. Повірте, з таким підходом виграш у довговічності буде на порядок вище, ніж ставити нову другу ланцюг на вже ношений шину. До того ж, витягнута майже до межі ланцюг буде вести себе більш спокійно і ефективніше, ніж нова на старій шині і зірочці.
Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner